GENELYorum yapılmamış

elmanın faydaları

Bu yazımızda Elmanın saymakla bitmeyecek faydalarından bazılarını anlatacağız. Elmanın faydaları nelerdir, elma neye iyi gelir, elmanın özellikleri gibi aklınıza takılabilecek sorulara cevap bulacaksınız.

Elmaları bu kadar harika yapan nedir?
USDA bilim adamları, 2004’te, porsiyon boyutu başına antioksidan konsantrasyonunu ölçmek için 100’den fazla gıdayı araştırdı. İki elma ‘RED Licious’ ve Granny Smith ‘sırasıyla 12. ve 13. sıralar aldı. Antioksidanlar hastalık mücadeleci bileşiklerdir. Bilim adamları, bu bileşiklerin normal hücre aktivitesi sırasında meydana gelen oksidasyon hasarını önlemeye ve onarmaya yardım ettiğine inanıyor. Elmalar da pektin adı verilen bir lifle doludur – orta boy bir elma yaklaşık 4 gram elyaf içerir. Pektin, çözünür, fermente edilebilir ve viskoz bir elyaf olarak sınıflandırılır ve bu kombinasyon ona geniş bir sağlık avantajı listesi sunar.

Parkinson hastalığına karşı korur
Araştırmalar, meyveleri ve diğer yüksek lifli yiyecekleri yiyen kişilerin beyin dopamin üreten sinir hücrelerinin parçalanmasıyla karakterize edilen Parkinson hastalığına karşı belli miktarda koruma sağladığını gösteriyor. Bilim adamları bunu antioksidanların serbest radikal mücadele gücüyle bağlantılandırdı.

Daha beyaz, daha sağlıklı dişler
Bir elma diş fırçasının yerini almaz, ancak bir elmayı ısırmak ve çiğnemek, ağızda tükürük üretimini uyarır ve bakterilerin seviyelerini düşürerek diş çürümesini azaltır.

Alzheimer’den korur
Fareler üzerinde yapılan yeni bir araştırma, içme elma suyunun Alzheimer’i uzak tutabildiğini ve yaşlanmanın beyindeki etkileri ile savaşabileceğini gösteriyor. Çalışmada elma ile zenginleştirilmiş bir diyetle beslenen fareler, nörotransmitterin asetilkolin seviyesinin yüksek olduğunu gösterdiler ve labirent testlerinde normal bir diyetten daha iyi sonuç verdi.

Şeker hastalığı riskinizi azaltır
Günde en az bir elma yiyen kadınlar, elma yemeyenlere kıyasla% 28 daha az miktarda tip 2 diyabet geliştirebilirler. Elmalar, kan şekeri dalgalanmalarını köreltmenin anahtarı olan çözünebilir elyafla yüklenir.

Her türlü kanserden korur
Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği’nden bilim adamları, flavonol bakımından zengin elma tüketiminin pankreas kanseri gelişme riskinizi yüzde 23’e kadar azaltabileceğini kabul ediyor. Cornell Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, elma kabuğundaki karaciğer, kolon ve göğüste kanser hücrelerine karşı etkili anti-büyüme etkinliklerine sahip birkaç triterpenoid bileşiği tespit etti. Onların daha önceki araştırmaları, bütün elmalardan elde edilen ekstraktların sıçanlardaki meme tümörlerinin sayısını ve boyutunu azaltabileceğini buldu. Bu arada, ABD Ulusal Kanser Enstitüsü, kolorektal kanser riskini azaltmak için yüksek miktarda lif alınmasını önerdi.

Kalbi daha sağlıklı yapar
Geniş bir araştırma grubu, yüksek çözünürlüğe sahip lif alımını, arterlerinizdeki kolesterol açısından zengin plak oluşumuyla ilişkilendirmiştir. Elma derisinde bulunan fenolik bileşik, sisteminize giren kolesterolün atardamar duvarlarınız üzerinde katılaşmasını önler. Atardamarlarınızın içinde plak oluştuğunda, kalp kan akışını azaltır ve koroner arter hastalığına yol açar.

Kolesterolü azaltır
Elmalarda bulunan çözünür elyaf, bağırsaklardaki yağlarla bağlanır ve bu da bağırsaklardaki düşük kolestrol seviyelerine ve daha sağlıklı bir hale dönüşür.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirir
Kırmızı elmalar, quercetin adı verilen bir antioksidan içerir. Son yıllardaki araştırmalar, quercetin’in özellikle stres altındayken bağışıklık sisteminizin güçlenmesine ve güçlenmesine yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Safra taşlarını önler
Safra taşları, sıvı olarak kalması için safra aşırı miktarda kolesterol olduğunda oluşur ve katılaşır. Obezde özellikle yaygındırlar. Safra taşlarını önlemek için doktorlar, kilo ve kolesterol düzeylerinizi kontrol etmenize yardımcı olması için yüksek lif içeren bir diyet önermektedir.

İshal ve kabızlığı önler
Elmalarda bulunan fiber ishal ve kabızlığa yardımcı olur.

İrritabl bağırsak sendromunu nötralize eder
İrritabl bağırsak sendromu kabızlık, diyare ve karın ağrısı ve şişkinlik ile karakterizedir. Doktorlar, bu semptomları kontrol altına almak için sütten ve yağlı gıdalardan uzak kalmanızı önerirken, diyette yüksek miktarda lif alınmasını önerirler.

Basuru önler
Hemoroid, anal kanülde şişmiş bir damardır ve hayatı tehdit edici olmamakla birlikte, bu damarlar çok acı vericidir. Bunlara pelvik ve rektal bölgede aşırı basınç uygulanır. Kabızlığı kontrol eden bölüm ve paket, lif tuvalete giderken aşırı gerginleşmenizi engelleyerek hemoroidi hafifletmeye yardımcı olur.

Kilonuzu kontrol eder
Birçok sağlık sorunu, aralarında kalp hastalığı, inme, yüksek tansiyon, tip 2 diyabet ve uyku apnesi gibi kilolu olma ile ilişkilidir. Kilonuzu yönetmek ve genel sağlığınızı iyileştirmek için doktorlar lif bakımından zengin bir diyet önermektedir. Lifli gıdalar size fazla kaloriye malum kalmadan sizi dolduracaktır.

Kataraktları önler
Geçmişteki çalışmalar konuyla ilgili bölünmüş olsa da, son zamanlardaki uzun süreli araştırmalar, meyveler açısından zengin olan, elmalar gibi antioksidanlar içeren bir diyet olan kişilerin katarakt geliştirme olasılığının yüzde 10 ila 15 daha düşük olduğunu ortaya koyuyor.

Karaciğerinizi temizler
İster içeceklerden, ister gıdalardan olsun, sürekli toksinler tüketiyoruz ve vücudunuzdan bu toksinleri temizlemek sizin karaciğerinizden sorumludur. Birçok doktor, fad detoks diyetlerine şüpheyle bakıyor ve iyilikten daha fazla zarar verme potansiyeline sahip olduklarını söylüyor. Şans eseri, karaciğerinizi detoksifikasyona yardımcı olmak için yiyebileceğiniz en iyi ve en kolay yemeklerden biri elma gibi meyvelerdir.

Yorum yapan ilk sen ol.

Bir yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.