1 dönüm sera maliyeti nedir?

Merhaba toplamda 83 dönüm arazim var, buraya modern sera yaptırmak istiyorum.

Kaç dönüm sera yaptıracağım 1 dönüm sera maliyetine bağlı ve bu işi sorunsuz yapabilecek firma arayışındayım. Daha önceden sera yaptıranlar varsa bir fikir verirlerse memnun olurum.

Er Soruldu üzerinde 15 Haziran 2017 İŞ HAYATI.
Yorum Ekle
 • 2 Cevap(lar)

   Merhaba araziniz nerede bulunmaktadır. Aytekin sera bu işleri profesyonel bir şekilde yapmaktadır. detaylı bilgi için  web sitemizden veya iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz. www.aytekinsera.com +90 324 234 00 33

   Onbaşı üzerinde 15 Haziran 2017 cevapladı.
   Yorum Ekle

    Son dönemde gelişen piyasa koşulları dikkate alındığında modern tarım sistemlerinin en karlı iş ve yatırım fikirleri arasında yer aldığını görüyoruz. Ayrıca Türkiye, dünyadaki en önemli tarım ülkeleri arasındadır. Seracılık yapmak istiyorsunuz ancak bütçenizin uygunluğunu bilmiyorsanız “sera yapım maliyeti” adlı yazımız aradığınız sorunun cevabını verecektir.

    Verim alma anlamında önemli gelişmeler gösteren “seracılık” sektörüne yatırımlar hız kazanmıştır.

                    Seracılık yapmak istiyorsunuz ama sera kurulum ve işletme maliyetlerini bilmiyorsanız doğru adrestesiniz. 1 Dönüm topraklı veya topraksız tarım sera yapım maliyeti bölgeler arasında farklılık göstermesini göz önünde bulundurarak elimizden geldiğince açıklamaya çalışalım.

                    Türkiye’de hemen hemen her bölgede seracılık faaliyetleri yapılabilir.  Tabi öncelikle sermaye bütçesini belirlemeniz gerekir.

    Öncelikle kaç dönüm alanda sera kuracağınızı kararlaştırmanız gerekir. Kurulum alanı büyüdükçe maliyetleriniz artacaktır.

                    Alanı satın mı alacaksınız yoksa kiralama mı yapacaksınız? Eğer kiralama yapacaksanız, yapılacak yatırımın maliyetinin kaç yılda amorti edileceğini profesyonel destek alarak fizibilite raporları eşliğinde değerlendirmeniz gerekecek.

    SERADA KULLANILAN DEMİR VE FİYATLARI

    Sağlıklı bir üretim için ana unsur sera demirinin seçimidir. Örtü altı yetiştiriciliğinde taşıyıcı ve naylon tutucu görevini üstlenir. Bu nedenle kurulması planlanan seranın rüzgarlı veya yağışlı olan bir bölgeye göre fazla yağış almayan, hava muhalefeti olmayan bölgelerde yarı yarıya farklılık gösterir.

    20 m² bir sera için ince ve düşük kalitede sera demiri inşa için yeterli olacak iken 200 m² sera için yetersiz kalıp seranın çökmesi, naylonun yırtılması ve içerideki ürünün zayii olma riskini ortaya koyar.

    Dolar kurunun hareketli olmasından dolayı çelik fiyatları sürekli değişmektedir. Sera yapımında kullanılan çelik elemanlarının güncel fiyatları için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

    SERA NAYLONU

                    Bunlar UV+IR+EVA+AO+AV+DİFÜZYON Katkılı olarak ayrılır.

    DİFÜZYON Katkılı: Kurulumu yapılan sera içine giren güneş ışıklarının ortama eşit miktarda dağılmasını sağlayarak bitkilerde gelişim farklılığı göstermesini önler.

    EVA: Rüzgar direncini artırmaya fayda sağlar.

    UV: Sera naylonundaki plastiğin kalite derecesini gösterir. UV’nin artması ile kalite ve kullanım ömrü artmış olur.

    AO: Sera naylonunun demire temas ettiği bölgelerde çürüme, yanma ve kararma sorunlarını engeller. AO katkı maddesi bu sebeple sera naylonunda önem arz eder.

    AV: Haşere ile mücadelede etki sağlar. Bu katkı maddesi sayesinde sera içerisine giren haşerelerin azaldığı gözlemlenir.

    IR: Gündüz – gece sıcaklık farkını dengeler. Bitkilerin strese girmemesini engelleyip ısı olarak tasarruf ettirir.

    SULAMA SİSTEMİ

    Sondaj kuyusu veya içme suyu ile sulama yapılması durumunda farklılıklar ortaya çıkar. Sondaj kuyusu ile yapılan sulamalarda filtre, azot tankı gibi ekstra yatırım maliyetleri olmasına rağmen devam maliyeti sorunu olmamaktadır.

    Fakat su tankı ile sulama yapılması planlı bir üretimin parçasıdır. Daha düşük bir yatırım maliyeti gerektirir.

     

    SERA NAYLONU FİYATLARI

    Sera naylonu fiyatlarında belirleyici unsur kalite, kalınlık(mikron), katkı maddesi ve genişlik metrekare ve kilogramda ciddi oranda değişiklik gösterir. Bir ortalama baz alacak olursak kilogram fiyatı 28 – 30 Türk Lirası arasındadır.

     

    Sera Yapım Maliyetleri ile İlgili Detaylı Bilgi Almak İçin Arayabilirsiniz.

    RESİF SERA TEKNOLOJİLERİ AŞ

    0312 511 33 44

    https://resifsera.com

    Er üzerinde 24 Haziran 2021 cevapladı.
    Yorum Ekle
   • Cevabın

    Bu cevabı göndererek, kullanım koşulları ve gizlilik kurallarını kabul etmiş olursunuz privacy policy and terms of service.